İnternet kullanımı arttıkça dijital reklamcılık da artıyor fakat bazı siteler gerçekten reklam işini abartıyorlar. Bazı sitelerde içerikten çok reklam var. Şimdilik en iyi reklam engelleyici olan UBlock Origin eklentisi bu reklamların çoğunu engelleyebiliyor fakat bazı siteler onu aşmanın da yolunu bulmuşlar.

Reklam engelleyiciler bir HTML etiketinin reklam olup olmadığını anlamak için bazı algoritmalar kullanır. Bu algoritmalar CSS sınıfları, belli başlı bazı reklam sitelerine giden bağlantılar vs olabilmektedir. Eğer bir CSS sınıfında ingilizce olarak reklamla ilgili kelimeler içeriyorsa (örneğin “ad”, “ads”, “adwords”, “facebookad” vsvs gibi) o zaman reklam olarak değerlendirilip DOM’dan silinir. Fakat eğer CSS sınıfını rastgele karakterlerden oluşturursanız reklam engelleyiciler bu elemanın reklam olduğunu anlayamaz ve silmezler. Bu durumda UBlock Origin’e o HTML etiketinin reklam olduğunu kendimiz bildirmemiz gerekmektedir.

Chrome’da herhangi bir içeriğin üzerine sağ tıkladığınızda “Block Element” (“Elemanı Engelle”) menüsü çıkar. Bu menü CSS selector kullanarak engelleme yapar ve CSS selectorler genelde CSS sınıfları üzerinden yapılır. Fakat yukarıda da belirttiğim gibi bazı siteler reklam bölgelerinin sınıf isimlerini sürekli değiştirirler. Bu problemden bizi XPATH kurtarıyor.

Öncelikle engellemek istediğimiz bölgeye sağ tıklayıp “Inspect Element” (“Öğeyi İncele”) diyoruz. Developer Tools içerisinde HTML elemanı seçili olarak geliyor. Buraya sağ tıklayıp “Copy” (“Kopyala”) menüsünün altına “Copy XPATH” (“XPATH Kopyala”) menüsüne tıklıyoruz. Ardından yine engellenecek olan bölgeye sağ tıklayıp “Block Element” (“Elemanı Engelle”) menüsüne tıklıyoruz. UBlock Origin’in eleman engelleme penceresi açılıyor. Buraya tam olarak şunu yazıyoruz:

##:xpath(kopyalanan_xpath_değeri_buraya_gelsin)

Artık istenmeyen ve engellenemeyen reklamları engelleyebilirsiniz.

Örnek olarak r10’daki reklamları engelleyen xpath değeri:

##:xpath(/html/body/main[not(contains(@class , 'profile'))]/div[2]/div[1])
##:xpath(/html/body/main[not(contains(@class , 'profile'))]/div[2]/div[3])

Burada profil sayfası hariç reklamları engeller.

 


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.